top of page

                                                          ЛІТОПИС ГІМНАЗІЇ

                        СВАЛЯВСЬКА ГІМНАЗІЯ №1 СВАЛЯВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

             За давніх часів населення Бистрого (так називався мікрорайон нашої школи) було майже неписьменним. Першою друкованою книгою на Бистрому вважається Євангеліє, за яким священник пішки йшов до міста Львова і там купив за свої кошти у 1655 році. Із його слів видно, що ця книга багато коштувала. Ніхто йому не допомагав купувати її, ні син, ні невістка, ні жодний, хто буде церкві служити.

             Школа тут була заснована у другій половині ХУІІ століття.

             В 1898 році вже появився перший шкільний журнал.

             Головна увага зверталась на навчання релігійного змісту, читання апостолів та псалтиря. Школа була з шестирічним навчанням.

             В 1942 році на місці дерев’яної школи була побудована мурована, з одною класною кімнатою та квартирою вчителя.

             В 1922 році чеські окупанти призначили першого державного вчителя. Цей учитель за окрему плату виконував і дякування в церкві.

             В 1927 році обставини з навчанням трохи покращились, було призначено ще одного вчителя. Школі поступово придавали певного значення, де основне місце займала релігія.

             Освіта тут була доступна тільки багатим дітям, а селянські таланти гинули марно.

             Школа спочатку називалась Свалява – Бистрянська початкова школа. Пізніше перейменували на Свалявську початкову школу №1. Директором школи був призначений Кочерган Михайло Георгійович.

             З 15 серпня 1954 року керівником школи стала Фенинець Марія Дмитрівна. Мікрорайон школи інтенсивно розростався, учнів ставало все більше, школа працювала в дві зміни, не було де займатись гуртковою роботою. Настала необхідність будувати нову школу. Так народним методом було перебудовано старе приміщення і ще добудовано 2 класні кімнати, коридор і підвальне приміщення для уроків праці.

             В 1959 році школа перейшла на однозмінне навчання. У 1959 році було відкрито групу продовженого дня. Першим вихователем цієї групи була Вайдич Софія Михайлівна. Вона віддала роботі з дітьми 36 років свого життя.

            Починаючи з 1959 року, кожного літа працював при школі табір праці і відпочинку для дітей-сиріт, напівсиріт та малозабезпечених сімей, яким керував Туряниця Олександр Іванович. З учнями проводилась цікава робота, влаштовувались зустрічі, ігри, конкурси, змагання, учні займалися суспільно-корисною працею.

            Директор школи Фенинець М.Д. домагалась всіма силами разом з батьківським комітетом, щоб на базі Свалявської початкової школи №1 було відкрито восьмирічну школу. Клопотання було ухвалено і з 1 вересня 1969 року школа стала восьмирічною. І от свято Першого дзвоника уже в восьмирічній школі. До нового 1970 року школу очолювала Фенинець М.Д.

            З 1970 року директором школи було призначено Гундяка Мирослава Івановича.

            З 1975 року директором школи було призначено Сегеді Юрія Михайловича. Сегеді Юрій Михайлович велику увагу приділяв виховній роботі. Працювало багато різноманітних гуртків. Одними з кращих були гуртки художньої самодіяльності та танцювальний.

           Члени цих гуртків захищали честь школи на обласному огляді художньої самодіяльності. За час перебування Сегеді Ю.М. на посаді директора школи, було побудовано нову двоповерхову школу з необхідною кількістю класних приміщень, відповідно обладнано шкільне подвір’я, спортивний майданчик, майстерню для занять на уроках трудового навчання. При школі довгі роки була присадибна ділянка, на якій учні працювали з великим задоволенням.

          Доброю традицією школи було відзначення Свята врожаю та Золотої осені. У зв’язку з тим, що директора Сегеді Ю.М. було переведено в Свалявську середню школу – інтернат, на його місце було призначено нового директора Усту В.П. він недовго пропрацював на цій посаді. Його місце зайняв Феделеш Ілля Васильович. В зв’язку з виходом на пенсію Феделеша І.Я., директором школи був призначений Фотул Ю.М., який, на жаль, передчасно помер.

          Серед випускників нашої школи є люди різних професій, які досягли неабияких вершин в різних галузях науки, господарства. Один з них – Ковач Юрій Іванович. Народився в місті Сваляві в 1925 році. Жив по вул. Островського. Дитячі роки цього хлопчика були важкими, бо в сім’ї було багато дітей. Досягши шкільного віку, він пішов у перший клас початкової школи, на базі якої, діє тепер наша загальноосвітня школа І-ІІ ступенів. При всіх труднощах малий Юрко навчався успішно. Особливо любив математику. Після школи хлопчик пас худобу. Ідучи з худобою, Юрко брав в поле книжку, це завжди була математика. Пізніше він навчався в горожанській школі. Навчаючись у цій школі, інтерес його до математики зростав. Однак вчитися не міг через нестатки. Почалась війна, його призвали на роботи в Угорщину, звідки він втік. Вдома жандарми його арештували за втечу і знову відправили в Угорщину, в тюрму. Шукаючи шлях для здобуття освіти, він іде у Івано-Франківську область, в місто Коломию, де влаштовується на роботу до вчителя математики, і, таким чином, здобуває математичні знання. Однак німці дізнались, що він не місцевий, забрали його в Німеччину, на важкі роботи. Після війни його мрія здійснилась і він поступає на математичний факультет Львівського університету. Навчається відмінно і одержує грошову допомогу від відомого математика, який добре бачив, що без його допомоги цей хлопець вчитись не зможе. Він вірив, що Юрко буде займатися великою наукою і зробить свій вклад в математику. Після закінчення навчання, він був посланий до Ужгородського університету на фізико-математичний факультет, де працював до останніх днів. Він викладав такі предмети: математичний аналіз, диференціальне рівняння, рівняння математичної фізики, та багато інших курсів. Юрій Іванович підготував багато вчителів математики, кандидатів наук, написав багато праць, чим і збагатив математичну науку. Його знають всі вчителі математики нашої області і за її межами.

           1 грудня 1996 року директором школи призначений Вайдич Антонін Іванович. З перших днів роботи в школі Антонін Іванович особливу увагу приділяє виховній роботі та вивченню народознавства.

           Кожна людина повинна знати звичаї, традиції свого народу, рідного краю. М.Рильський у свій час казав: «Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього».

           З метою вивчення народознавства Антонін Іванович виділив приміщення для створення краєзнавчої кімнати-музею. До створення краєзнавчої кімнати-музею залучено весь педагогічний та учнівський колективи школи. Зібрано багато цікавих експонатів, які свідчать про минуле і сучасність нашого народу. Очолили роботу по створенню краєзнавчої кімнати-музею вчитель народознавства Зийнич Марія Іванівна та вчитель історії Кукуня Наталія Михайлівна. У школі проведено ряд виховних заходів з народознавства. Одне з них «Добрий вечір – щедрий вечір», проведене з учнями 6 класу.

           Учні школи підтримують тісні зв’язки з будинком-дитини, ініціатором яких був Середа О.І. У школі активно проводиться спортивно-масова робота, яку очолює вчитель фізкультури Янцо Я.В.

           Велика увага у школі приділяється екологічній роботі, натхненником якої є Попович Л.О.

           Мрії директора школи Вайдича А.І. на майбутнє – бачити школу газифікованою, домагатися завершення будівництва спортивного залу, створити більш сприятливі умови для інтенсивної роботи педагогічного та учнівського колективів.

Одна з мрій директора здійснилася у 1999 році – школу було газифіковано.

           У зв’язку з тим, що директора школи Вайдича А.І. переведено в Свалявську ЗОШ №1 на його місце було призначено Бунду Олександра Варфоломійовича.

           За час роботи, з 2009 по 2019 рр. Олександр Варфоломійович продовжував підтримувати і розвивати кращі традиції школи, започатковані і виплекані багатьма поколіннями.

           При керівництві директора школи Бунди О.В. у Свалявській ЗОШ №4 було відкрито комп’ютерний клас для покращення якісного навчання, адже сучасне викладання неможливе без використання комп’ютера як інструменту для вдосконалення й оптимізації навчального матеріалу, що надає забезпечення освітніх потреб кожного учня відповідно до його нахилів, інтересів та можливостей через сучасні технології.

          Щоб краще налагодити не лише фізичний, а й психологічний комфорт та дотримати санітарно-епідеміологічних вимог у школі облаштовано внутрішні вбиральні.

         На жаль, у зв’язку з передчасною смертю Бунди О.В., всі мрії не було здійснено.

         З 2019 року у Свалявській ЗОШ №4 за конкурсним відбором було призначено нового керівника Левко Мирославу Василівну.

         Молода, енергійна, творча керівниця з великим ентузіазмом вдалася до вирішення всіх проблем у школі (матеріальних, естетичних, навчально-виховних).

        Слід відмітити, що у 2020 році, з метою створення належних умов для роботи педпрацівників та безпечних і комфортних умов навчання здобувачів освіти було замінено застарілі вікна та двері на сучасні металопластикові.

        Ці зазначені заходи допомогли зменщити тепловитрати, підвищили рівень здоров’я учнів та вчителів, покращився естетичний вигляд будівлі навчального закладу. Доречно згадати про частковий ремонт фасаду старої будівлі школи, де знаходиться кухня та майстерня.

       У зв’язку з реорганізацією шкіл району було змінено назви навчальних закладів і Свалявську ЗОШ №4 перейменовано на Свалявську гімназію №1.

       У 2020-2021 навчальному році виконані дуже важливі роботи щодо актового залу: замінено підлогу, створено атмосферу святковості, радості. У актовому залі активно відзначаються багато позакласних виховних заходів. Облаштовано залу музичною апаратурою, що куплена силами педагогічного колективу, демонстраційним звуковим обладнанням, яка сприяє створенню сучасного простору для реалізації проектів художньо – естетичного напрямків (концерти, тематичні заходи, конкурси танцювального, театрального мистецтв, збори батьківського активу).

       Також слід наголосити про заміну котла в котельні, виконано поточні роботи щодо установлення огорожі, зроблено нові поручні на мосту.

      Для безпечності життя учнів, учителів, батьківської громадськості було демонтовано стару будівлю котельні та зроблено сучасну витяжку у кухні, належна якість, безпека у списку необхідної техніки частково вирішена.

     Слід наголосити, що 2023 рік став вирішальним і продуктивним. У гімназії №1 у початкових класах замінено підлогу та встановлено освітлення із звичайного на світлодіодне.

     Осучаснено внутрішню вбиральню, куплено нові стенди в коридорах і класних приміщеннях.

     Здійснена ще одна мрія навчально-освітнього процесу – це поточний ремонт даху гімназії.

     Будівельникам довелося демонтувати стару покрівлю, розібрати старі крокви зі столками та відкосами, щоб облаштувати нові дерев’яні конструкції даху, нанести на деревину вогнезахисне покриття, прокласти гідроізоляцію, установити блискавкозахист. Нова покрівля облаштована із металопрофілю.

     У межах реалізації Всеукраїнського проєкту в гімназії №1 відкрито «Клас безпеки» - перший у Свалявській ТГ. На сьогодні такі тематичні класи мають вкрай важливе значення, адже наочне знайомство дітей з небезпечними ситуаціями допоможе їм краще осягнути рівень загрози та добре запам’ятати, як слід діяти в екстремальних умовах.

     Кабінет безпеки в гімназії №1 обладнаний навчально – демонстраційними матеріалами, дидактичними іграми з безпеки дорожнього руху, з пожежної та електробезпеки. Серед наочності – рятувальне обладнання пожежних, зразки вибухонебезпечних предметів. Під час занять дітям розповідатимуть, як діяти в умовах надзвичайних ситуацій, що необхідно мати у тривожній валізі, як поводитись у разі сигналу тривоги, яке укриття є безпечним для різних видів загроз, навчатимуть різним способам надання першої домедичної допомоги.

      З початком військового стану в країні директор гімназії №1 разом з педколективом та громадськістю присілка Бистрий постійно беруть активну участь у допомозі захисникам Вітчизни: продукти харчування, акції,.., адже ми ніколи не забуваємо, що наші рідні воїни боронять наш спокійний сон, захищають нас і наше майбутнє.

bottom of page